tisková verze mapa stránek kontakt
www.drmatuska.cz - MUDR.MILAN MATUŠKA - korektivní dermatologie, chirurgie, laserterapie
www.drmatuska.cz - MUDR.MILAN MATUŠKA - korektivní dermatologie, chirurgie, laserterapie
www.drmatuska.cz - MUDR.MILAN MATUŠKA - korektivní dermatologie, chirurgie, laserterapie


Objednejte se k nám právě teď!


  Nacházíte se: prováděné zákroky
> jizvy


ÚVOD >
PROFESNÍ PROFIL >
pracoviště SENOVÁŽNÉ NÁMĚSTÍ 2 >
pracoviště MEDICOS >
ZÁKROKY >
    korektivní dermatologie
    chirurgie
    laserterapie
    žilní onemocnění
    mateřská znaménka,
     kožní výrůstky,
     kožní nádory
    dermatoskopie
    jizvy

ČLÁNKY >
FOTOGALERIE >
KONTAKT >

JIZVY

Porušení kontinuity kůže chirurgickým zákrokem nebo úrazem je provázeno vždy vznikem jizvy. Rozsah a vzhled jizvy se mohou radikálně lišit v závislosti na věku, lokalizaci rány, typu kůže a hojení, způsobu a provedení chirurgického zákroku. Velmi důležitá je spolupráce pacienta a potřebné šetření oblasti.

Rozsah vznikající jizvy je možné zčásti ovlivnit použitím jemného (plastického) šicího materiálu, správným vedením linie řezu a jemnou chirurgickou technikou. Pro urychlení hojení rány a zrání jizvy používáme již řadu let biostimulační lasery.
Kombinaci plastického způsobu šití rány a následné aplikace biostimulačních laserů používalo naše pracoviště jako jedno z prvních v naší republice.

Pokud u pacienta vznikla hypertrofická (nadměrná) jizva - používáme kombinaci biostimulačních laserů, lokální aplikaci mastí či gelových plátů, tlakové masáže nebo injekční aplikace různých látek.

U jizev hovoříme vždy o korekci. Vytvořená jizva již nezmizí - snažíme se ji pouze zmenšit, vyrovnat s okolím, vyblednout - aby nepůsobila tak kosmeticky rušivě. Chirurgicko-plastické korekce jizev (skalpelem nebo laserem) je nutné zvažovat velmi individuálně a opatrně. Většinou se provádějí s větším časovým odstupem od vzniku rány. Korekce jizev poúrazových probíhá podobným způsobem.

Vzhledem k tomu, že aplikace biostimulačního laseru je zcela nebolestná - jsou tyto metody s efektem používány i u malých dětí. Vhodné je začít s aplikací laseru co nejdříve po úrazu a nečekat až začne jizva hypertrofovat.

Ne všechny typy jizev lze korigovat stejným způsobem a se stejným efektem. Nejhůře se ovlivňují tzv. jizvy keloidní. Vznikají často v určitých predilekčních oblastech (hrudní kost, ramena, horní partie zad...) nebo po některých typech poranění (popáleniny..) Velmi často přesahují svojí velikostí i původní ložisko.


© Copyright 2007 MUDr. Milan Matuška
Michal Matuška - freelancer WEBDESIGNER